Spamuješ, spamuju, spamujeme

29. srpna 2010

„Díky Facebooku můžete navázat kontakty s lidmi a sdílet s nimi své zážitky“ se píše na úvodní stránce Facebooku. Ve skutečnosti je to ale jen jedno obrovské smetiště pro lidi, kteří si neumějí vydělávat peníze běžným způsobem. Přišel čas i na článek jen o Facebooku a SPAMu. Nejdříve shrňme aktuální situaci na Facebooku a potom si řekněme, proč se tak děje, kdo za to může a jak by se to dalo řešit.


Aktuální podoba Facebooku

Na jedné straně ubožáci, kteří hromadně zakládají FB stránky, ženou do nich spousty fanoušků, aby jim pak mohli zobrazovat reklamu, zakládají falešné profily, aby mohli jednak rozesílat pozvánky do svých podvodných stránek, ale aby také byly alespoň nějaké pozitivní ohlasy na jejich reklamu – ty negativní se budou samozřejmě jen mazat. Kromě toho z podvodných profilů spamují i za pomoci komentářů a vzkazů na zdech různých stránek. Na straně druhé jsou to jen obyčejní uživatelé, kteří se snaží vyhrávat různé soutěže a neustále všude vkládají prosby o hlas – úvodní slova „Vím, že to sem nepatří, ale…“ nikoho neomlouvají. A na straně třetí jsou to běžní lidé, kteří si nechtějí vydělávat za pomoci podvodů a ani nemají tužby SPAMovat celý Facebook od rána do večera, aby dostali hlas v soutěži, ale chtějí používat Facebook k tomu, k čemu byl určen – bohužel se ale stávají obětí SPAMu a nemohou se mu žádným způsobem vyhnout – snad jen zrušením účtu.

Stovky podvodných stránek a profilů, avšak stále ti samí autoři

Nelze si nevšimnout, že i přes velmi rychle rostoucí množství stránek a falešných profilů, se objevují jedny a ty samé reklamy. Nejčastějším spamem je server Loupak.cz (který krade fotografie a videa z cizích portálů), dále také různé soutěže o iPhone 4 apod. (které nikdo nevyhraje) a IQ testy (s absolutně neobjektivními výsledky). Pro běžného člověka na první pohled nedohledatelný původce SPAMu, ale při použití všech možností internetu se lze dostat od domény registrované na jméno „aaa bbb“ (samozřejmě proti pravidlům registrací domén), webu bez jediného neanonymního kontaktu na provozovatele (v případě zisku opět protizákonné) ke konkrétní adrese pachatele. Stačí hledat – www stránky, ICQ, fanoušci na facebooku, oblíbené FB stránky, FB profily a další profily po celém internetu. Centrem podvodů je Webtrh, tam najdete každého takového – ze strany Webtrhu jsou tyto podvody podporovány, jelikož každá připomínka na jejich inzerci je brána jako off-topic (příspěvek mimo téma, jelikož o nabídku nemáte zájem) a autorovi OT bude zakázáno vkládat další příspěvky (vlastní zkušenost).

Proč se to děje, kdo za to může?

Nejjednodušší odpovědí by bylo: Mohou za to hloupí lidé, protože jsou hloupí. Toto je totiž odpověď snad na všechny problémy, se kterými se člověk setkává.

Děje se to hlavně proto, že původcům takového SPAMu nehrozí žádný postih. Kdyby každý podvod měl nějaké následky, podvodníků by samozřejmě rapidně ubylo. Facebook je soukromá sociální síť, takže je to věc autorů, co na ní dovolí uživatelům dělat a jak je budou trestat. Jelikož se jedná o Facebook, tak samozřejmě nelze než čekat, že bude podvody přehlížet. A tak si podvodníci žijí vesele dál. Ano, v případě SMS soutěží a IQ testů odkazují na své internetové stránky, kde často nemají uveden žádný kontakt, a tak kontrola od finančního úřadu a podobných institucí nehrozí – největší postih tak může být odebrání domény (v případě registrace na falešné údaje). Zaregistrují si novou a mohou ve své živnosti pokračovat.

Kromě lidí, kteří se těmito podvody přímo živí, za to mohou také firmy, které úmyslně tvoří takové soutěže a nabízí partnerské programy, aby je lidé propagovaly – ten, kdo za ně vytvoří na internetu nejvíce SPAMu a získá tak nejvíce návštěvníků pro jejich stránky, soutěž vyhraje (pokud bude regulérní).

Někdo tomu říká profesionální marketing, pro mě to je ale jen ubohost. A ne, opravdu to neříkám ze závisti. Těm lidem totiž není co závidět…

Řešení? Internetová policie!

Proč mi přijde, že veškeré podvody na internetu se v reálném světě berou jen jako virtuální? Protože to jsou jen jedničky a nuly a ty nikdo neřeší. Ač nejsem příslušník PČR, abych měl možnost od providerů a provozovatelů hostingu vyždívat maximum informací, dokážu se stoprocentní jistotou najít pachatele, který je ochoten se k tomu i nevědomky přiznat. Za co a jak ale takového člověka žalovat? Vždyť nikdo mě nenutí ty SMS apod. posílat, mohu toho člověka přece ignorovat, vždyť je to jen blbý internet. Až přijde sbírka zákonů určená přímo pro internet, kde už například bude moci být uložena nemalá pokuta registrátorovi domén, kvůli tomu, že umožnil registraci na očividně falešné údaje, situace by se mohla změnit. Dočkáme se ale takové doby vůbec? Bylo by potřeba, aby se zdravý rozum a zákonodárci sjednotili… nebo úmyslná lež a okrádání snad není zločin hoden trestu?

Líbil se vám tento článek? Tak ho SDÍLEJTE!

Klíčová slova:
facebook, spam, podvody

Komentáře: Spamuješ, spamuju, spamujeme


Komentáře ke článku Spamuješ, spamuju, spamujeme nejsou povoleny. Pokud opravdu potřebujete něco důležitého, použijte e-mail (uveden v patičce webu). Děkuji.