Facebook a soukromí uživatelů

2. září 2010

Soukromí na Facebooku je mnohými diskutovaná problematika. Většinou se všichni zabývají tím, jak by uživatel měl používat účet tak, aby to pro něho nebylo nebezpečné – jaké zvolit heslo, jak si nastavit soukromí a jaké informace sdílet. Já vím jedno – čím méně na internetu sdílíte, tím lépe. Rád bych se tím řídil, ale… na Facebooku to prostě nejde – mám totiž „přátele“.


Co uživatelé sdílejí?

Nejčastěji se jedná o činnosti, které právě dělají, místa, na kterých se nacházejí, ale také svou náladu a myšlenkové pochody. Každý má volbu si určit, co bude na Facebook psát – někdo píše jen své myšlenky, někdo nesdílí nic a FB účet má jen z nutnosti (třeba já), ale jsou tam i tací, kteří mají touhu vykřičet do světa úplně vše – prostě cokoliv. Při špatném nastavení soukromí můžou mít takové informace i své následky – po statusu „Odjíždíme s celou rodinkou na 14 dní pryč!“ příchází status „Kdo nám vykradl celý sklep?!“. Tyto informace totiž můžou být velmi užitečné pro zloděje (jak je tomu v praxi netuším, není to můj obor), kteří si na špatně zabezpečeném profilu mohou snadno prohlédnout z mnoha fotografií vybavení celého domu (vč. detailů, kde se třeba nacházejí klíčky od auta) a zjistit, jestli se jim taková akce vyplatí a případně se na ni dostatečně připravit.

Možnosti soukromí na Facebooku

Z důvodu velké kritiky nastavení soukromí prodělal Facebook mnoho změn. Poslední verze sice stále není nejlepší, předchozí verze byly v mnohém i lepší (ostatně jako spoustu dalších funkcí FB). Nyní si můžete nastavit, kdo uvidí vaše fotografie, videa, poznámky, komu se zobrazí daný status na zdi atp. Při správném nastavení by tedy žádné nebezpečí hrozit nemělo. Ano, plno lidí na nastavení kašle a zobrazuje všechno všem. Že to není můj problém? Omyl!

Nebezpeční přátelé…

Jistě máte přátele, kteří si neumí Facebook dostatečně zabezpečit, nebo ho neumí používat. Proto vůbec nepoužívám možnost nastavení „Přátelé přátel“, jelikož je to téměř obdoba jako nastavení „Všichni“ - když někdo bude chtít mít přístup k těmto datům, stačí poslat Žádost o přátelství pár přátelům a výsledek se bleskurychle dostaví (40 % mých přátel automaticky potvrdilo žádost od neexistující osoby, případně si ji nejdříve přidali a pak teprv se ptali, s kým mají tu čest). Pokud tedy budete používat nastavení jen „Pouze přátelé“, máte maximální kontrolu nad tím, kdo vidí váš obsah.

Pokud ovšem máte přátele, kteří Facebookem žijí, tak víte, že často sdílí informace nejen o sobě, ale také o svých přátelích. Z tohoto důvodu je možnost označení přítele v příspěvku (pomocí @) a nově také možnost označení přátel ve Facebook Places. A to je kámen úrazu. Nemáte totiž jakoukoliv šanci ovlivnit, aby na Facebook vkládal někdo vaše fotky (a např. i fotky vašeho domu, auta, motorky – IQ tykve…) a psal, kde jste byli a co jste dělali.

Před příchodem Facebooku nebyl žádný portál, který by umožnil tak snadné sdílení informací. Ano, člověk o vás mohl něco vykřičet na svůj blog – ale jakou ten blog měl návštěvnost v porovnání s Facebookem? Napsat něco na Facebook je jako poslat hromadnou zprávu všem přátelům – uvidí to prostě hodně lidí, bez ohledu na důležitost a zajímavost informace. A o to horší to je v případě, že informace se týkají vás. Pokud na Facebook nechodíte často (jelikož nemáte sdílející choutky), mnohdy ani nevíte, že tam tyto informace o vás jsou.

Ač tedy osobně nic nesdílím, občas se mé jméno objeví ve statusu přítele, který samozřejmě musí všem oznámit, že se mnou byl včera večer popít. Má špatné nastavení soukromí, takže tuhle zprávu vidí všichni. Všichni vědí, kde jsem včera byl, i když jsem to nikomu říkat nechtěl. Nezmůžu nic. Zatím se ale nejednalo o informace, jejichž sdílení na Facebooku by se mě vyloženě dotklo.

Příklad z praxe

U kamarádky jsem ale viděl případ, že sice měla dobře nastavené soukromí a fotky zobrazovala jen přátelům, ale na Facebooku měla také svou matku, která už nic nastavit neumí, a při prohlížení fotografií jsem tam našel fotky její dcery, dokonce ve spodním prádle – není rozumné nenastavit si soukromí na FB, ale pokud někdo nahrává takové fotky své dcery na svůj profil, aby se mohl pochlubit, jak se dívka povedla, nerozumnost se dá očekávat. Tato žena si dokonce přidává spoustu přátel své dcery a ráda komentuje a opět sdílí informace o dceři, aniž ta by o tom věděla. Na kamarádův status „Nuda… nevíte kam dneska večer vyrazit?“ odpověděla komentářem „Já budu asi doma, ale Lucka jede se svým novým přítelem do kina :)“. Když jsem Lucce psal, divila se, odkud vím, že má nového přítele a už vůbec, jak vím, že s ním byla v kině. Věděla to jen její máma, díky Facebooku to už ale věděli bleskurychle všichni. Není jiné místo, kde by se tyto informace mohly šířit snadněji. Chudák holka.


A co jsem chtěl tímto článkem říci? Že vaše soukromí nezáleží na vás, jaké informace se rozhodnete sdílet, ale hodně na vašich přátelích – proto v případě výskytu vašich citlivých dat u přítele není na škodu zkontrolovat, kdo všechno má k těmto datům přístup…

Líbil se vám tento článek? Tak ho SDÍLEJTE!

Klíčová slova:
facebook, soukromí

Komentáře: Facebook a soukromí uživatelů


Komentáře ke článku Facebook a soukromí uživatelů nejsou povoleny. Pokud opravdu potřebujete něco důležitého, použijte e-mail (uveden v patičce webu). Děkuji.