Posílání SMS z Facebooku ZDARMA

17. července 2010

Na Facebooku se objevily aplikace, které umožňují posílání SMS zdarma. Nevím, jak moc dobře fungují a jakou mají spolehlivost, ale také nevidím důvod, proč ze sebe dělat naivního hlupáka a tyto aplikace používat. Nic není zadarmo a v tomto případě není jen reklama to, čeho byste se měli obávat


Na stránkách aplikací jsem v informacích často četl lákadla: rychle, pohodlně a přímo z Facebooku. Nevím, jestli vám chodí stránky Facebooku nějak rychle, ale já i přes vysokou rychlost připojení mám s jejich načítáním problémy, takže o rychlosti nemůže být ani řeč. A při opožděných reakcích stránek se spoustou chyb se ani o pohodlnosti nedá mluvit. A že přímo z Facebooku? Fuj!

Proč tyto aplikace nepoužívat?

Pokud si stále neuvědomujete nebezpečí při používání těchto aplikací, tak možná po přečtení následujících odstavců změníte názor. Facebook kašle na kontrolu podvodů, které se na jeho stránkách odehrávají. Snadná možnost vytvoření anonymního profilu (uvedení falešných údajů), anonymní stránky (autor se zobrazuje pouze u skupin) a anonymních aplikací přímo vyzývá podvodníky, aby těchto výhod využívali a porušovali zákony, ať už se jedná o autorské a kterékoliv další. Odhalení podvodníků je totiž téměř nemožné, právě kvůli přístupu ze strany tvůrců Facebooku, kteří jako jediní mají přístup k údajům, jež by mohly pomoci toho hajzla najít – co je byť i vlastně jen 100 tisíc podvedených a okradených uživatelů oproti těm 200 miliónům, které všemocný Facebook má? A ještě k tomu, když jsou z cizí země… nezájem!

Ale teď zase zpět ke konkrétnímu případu. Spustíte aplikaci, udělíte jí potřebná oprávnění, vyplníte své číslo, číslo příjemce, text zprávy a zprávu odešlete. Jestli došla nebo ne, to není podstatné. Důležité jsou vámi poskytnuté údaje – používání aplikací na Facebooku není anonymní, snaží se od vás získat co nejvíce cenných dat. Takže kromě vašeho jména, příjmení, e-mailu, bydliště, data narození, seznamu přátel a dalších informací uvedených na vašem profilu jste dobrovolně sdělili i číslo na svůj mobil, číslo svého přítele a obsah zprávy.

S ohledem na porušování zákonů na Facebooku můžete jen těžko očekávat ochranu soukromí - zde všechny zákony o ochraně osobních údajů přestávají existovat. A tak se může stát, že se tyto data objeví veřejně na internetu (například zpoplatněné pomocí Premium SMS). Na takových stránkách by pak stačilo zadat jen telefonní číslo a rázem by se objevily všechny odeslané (případně i přijaté) zprávy a čísla, na která mířily. Je vám asi jasné, k čemu všemu by se tyto údaje daly zneužít – a proto by spoustu lidí tu SMS pro přístup poslalo, byť by stála i 99 Kč.

Propojená databáze osobních dat

Vy spokojeně posíláte SMS příteli a on je tedy, na vaše doporučení, začne posílat z Facebooku také. Aplikaci zpřístupní své kontaktní údaje a číslo odesílatele, takže tím pádem má aplikace přehled i o tom, kdo je příjemce vašich SMS. Díky obrovskému počtu hloupých uživatelů na Facebooku se tak vytvoří perfektní databáze velmi citlivých údajů, ve které se dá krásně vyhledávat v SMS podle klíčových slov. Můžete pak na daná čísla zasílat cílenou reklamu a jako odesílatele uvést číslo osoby, se kterou si dotyčný nejvíce dopisoval. Určitě, když vám přijde SMS „od kamaráda“ s dobře napsaným reklamním sdělením, nabudete dojmu, že vám přítel tento produkt opravdu doporučuje.

Obrovská lidská hloupost a naivita u mnoha lidí i způsobí, že po příchodu SMS s číslem někoho z přátel (třeba rovnou milence při vyhledání textu „miluju te“) a obsahem „Ahoj, nejde mi volat z mobilu, rozbil se mi. Zavolej prosim na 906xxx… je to hodne dulezity! Na nic se neptej a VOLEJ!!! “ je schopno spoustu lidí na toto placené číslo zavolat. Kdo by nechtěl pomoci příteli v nouzi

Brány mobilních operátorů jsou bezpečné, jejich tvůrci nejsou anonymní, a tak si nikdo podvody dovolit nemůže. Musí dodržovat platné zákony naší země, a tak by se nikde vaše citlivé informace neměly objevit. A když se objeví, je možné vše řešit soudem. V případě Facebooku nevyřešíte nic. Proto posílejte SMS vždy ze skutečných bran operátorů a nesnažte se používat cizí brány, které sice nabízí SMS do všech sítí zdarma, ale většinou je zapomenou doručit. A když opravdu potřebujete takovou bránu využít, tak si dávejte pozor, čí číslo a jakou zprávu odesíláte. Příjemce zprávy bohužel nezabrání tomu, abyste jeho číslo vyplňovali všude možně po internetu v zoufalé snaze poslat mu SMS...

Telemarketingový ráj

Mnoho lidí se diví, kde ty agentury zabývající se telemarketingem berou jejich čísla. Možná právě tyto bezplatné brány po internetu jsou kvalitním pramenem a text zpráv, které se někdo snažil odeslat, může poskytnout velmi cenné informace – například podpis na konci SMS. Telemarketéři totiž také často sdělují, kdo že vám jejich služby doporučil – někdy řeknou i jméno člověka, kterého ten dotyčný vůbec nezná, ale díky obsahu SMS zpráv by se jim tohle už stávat nemuselo. A v případě Facebooku mají samozřejmě navrch, protože mají vaší fotku, znají vaše jméno, jména vašich přátel, zájmy atd.
Facebook má na tohle samozřejmě také svou stránku.


Snad jsem vás moc nepostrašil. Jen jsem vám chtěl ukázat, kam až tohle všechno může směřovat. Facebook mění internet, vaše aktivita přestává být anonymní. A podle toho je potřeba se také chovat.

Líbil se vám tento článek? Tak ho SDÍLEJTE!

Klíčová slova:
facebook, sms zdarma, telemarketing, zneužití, ochrana soukromí, internetové SMS brány

Komentáře: Posílání SMS z Facebooku ZDARMA


Komentáře ke článku Posílání SMS z Facebooku ZDARMA nejsou povoleny. Pokud opravdu potřebujete něco důležitého, použijte e-mail (uveden v patičce webu). Děkuji.