Krádeže stránek na Facebooku

22. července 2010

Možná jste si všimli, možná ne, ale v příspěvcích na zdech a komentářích u velkých stránek (autoři stránek jsou většinou anonymní a nelze je kontaktovat přímo) se začaly objevovat nabídky na odkup – za ceny od pár tisíc až po desetitisíce korun. V období prázdnin je to obrovské lákadlo hlavně pro mladé, kteří shánějí brigády. Bohužel pod vidinou velkého zisku nakonec skončí bez stránky, bez peněz a bez možnosti kontaktovat podvodníka.


Jeden ze čtenářů mi poslal e-mail s dotazem, jestli je nějaký způsob, jak získat zpátky ukradenou stránku. Bohužel, jedná se o Facebook, takže samozřejmě není. Opět se ukázalo několik velkých slabin Facebooku. Byl to dobrý námět na článek, a tak jsem zkusil jednoho takového podvodníka kontaktovat, abych odhalil jejich praktiky a psal článek podle praxe, ne podle informací z doslechu.

Na stránce Aktivuj si PREMIUM FACE BOOK! (vy ho ještě nemáte?) jsem zrovna jednoho ideálního podvodníka našel – nabízená cena 19.800 Kč za 173 tisíc fanoušků byla opravdovým lákadlem. Neváhal jsem uživatele kontaktovat a nabídnout mu své stránky. Vše chtěl řešit výhradně přes chat, jiný způsob komunikace odmítal (ani zprávy na Facebooku se mu nelíbily). Zřejmě nechtěl zanechat příliš stop – historie chatu se ztrácí.

Nejdříve chtěl vidět jednotlivé stránky a za 2 z nich mi nabídl celkovou sumu 20 tisíc Kč. Preferoval osobní schůzku, ale nejdříve chtěl vidět statistiky stránky – aby k nim měl přístup, musel patřit mezi správce. Napsal mi, že on mně, autorovi stránky, nemůže odebrat správcovství, takže se nemusím ničeho bát. Spíš by se měl bát on, abych ho neodebral po prodeji, a tak chtěl ještě podepsat smlouvu - na jeho ochranu. Ničeho jsem se tedy nebál a správcovství mu předal. Následně mi od Facebooku byla nahlášena chyba komunikace v chatu – podvodník mě zablokoval a odebral správcovství ve stránce. Zůstal jsem bez stránky, bez peněz a bez možnosti kontaktovat podvodníka.

Samozřejmě to se mnou nebylo tak jednoduché a rychlé, jak jsem psal výše. Tyto detaily ale nejsou podstatné, protože podvodníků je více a jejich způsob oklamání správců stránek se liší. Vaši stránku nikomu neprodáte - dnes získat statisíce fanoušků už není problém, stačí slíbit něco po kliknutí na To se mi líbí, takže kdo takovou stránku chce, udělá si ji. Samozřejmě jsou výjimky - pokud máte velmi dobrý název nebo opravdu hodně fanoušků, je možnost prodeje reálná.

Martin David

Martina jsem si proklepl trochu více a pokusil se alespoň částečně odhalit jeho anonymitu – neodolal kliknout na externí odkaz (obrázek statistik stránek na mém serveru), kde byl logovaný přístup. Můžu tedy se stoprocentní jistotou říci, že je z Olomouce (podle IP adresy 178.17.80.232 a informací přímo od jeho providera). Uložil jsem si záznam konverzace, abych nebyl úplně bez důkazů a měl možnost svým čtenářům nabídnout objektivitu s dostatkem informací a možnost udělat si o tom vlastní obrázek. Přiznám se, že jsem neočekával tak rychlý konec - myslel jsem, že vyčká, než ho dám správcem i do druhé, lepší stránky (tam bych ho ale už nedal, byla jen lákadlo), čímž jsem se s ním chtěl udržet ještě chvíli v kontaktu - bohužel to nevyšlo a utekl hned po té první.

Dle oficiálního vyjádření Pro-facebook.cz je podvodníkem Tomáš Kodydek (IP adresy se shodují) a za spolupracovníka se jen vydává, čímž tuto firmu poškozuje.

Facebook se mění – co platí dnes, zítra nemusí

„Sledovat změny na Facebooku se pro každého profesionála stalo nutností. To co fungovalo ještě nedávno už nemusí platit dnes a obráceně.“ píše Fejsbůček. Bohužel, neplatí to jen pro profesionály, ale pro všechny uživatele Facebooku. Časté změny se totiž týkají všech částí – nejen těch pro vývojáře apod. Ano, kdysi nešlo autora stránky odebrat, dnes už to ale lze – mnoho lidí tuto změnu zaznamenalo ale až poté, co jim byl přístup do stránky odebrán. Nedávná změna nastavení soukromí měla taky své následky – měl jsem to „perfektně“ (na FB nelze nic mít perfektně) nastavené. Bohužel, jednoho dne jsem se vzbudil a vše bylo jinak. Musel jsem vymýšlet nové nastavení, protože původní nemohlo být zachováno. Tyhle změny štvou jistě každého, hlavně jejich četnost.

Je na každém, aby přehodnotil, jestli opravdu stojí za to být na Facebooku – mně osobně se nezdají výhody tak velké vzhledem k těm komplikacím a problémům, které s sebou přinášejí - pokud čtete všechny články, tak víte, že těch problémů je víc než dost.

Líbil se vám tento článek? Tak ho SDÍLEJTE!

Klíčová slova:
facebook, podvod, krádež, stránky, peníze, vydělávání, zisk

Komentáře: Krádeže stránek na Facebooku


Komentáře ke článku Krádeže stránek na Facebooku nejsou povoleny. Pokud opravdu potřebujete něco důležitého, použijte e-mail (uveden v patičce webu). Děkuji.