Facebook @ MistrBlogu.cz končí!

8. října 2010

Ať se vám to líbí nebo ne, definitivně přestávám psát blog o Facebooku. Rozhodl jsem se napsat poslední článek na rozloučenou, kde se dozvíte informace nejen o tomto blogu.


Před napsáním závěrečného článku jsem si chtěl pročíst všechny články, které jsem zde doposud uveřejnil. Teprve v této chvíli jsem si uvědomil, že jsem toho napsal mnohem více, než jsem předpokládal. Těch 36 článků obsahujících přes 200 tisíc znaků se mi skutečně číst nechtělo, ale při pouhém nahlédnutí do nich jsem zjistil, že si už opravdu ani nepamatuji, co všechno jsem napsal.

Jak to všechno začalo

Jak to vůbec začalo? Jako rozumnější uživatel Facebooku jsem začal sledovat i weby píšící čistě jen o Facebooku. Nejčtenější mi přišel Facebook magazín, kde se mi i pár článků líbilo. Pak jsem se ale v komentářích dostal do konfliktu s tvrdohlavým adminem webu a zjistil, že ten web je dělaný čistě pro zisk. Jak jinak. U takových webů není prioritou kvalitní obsah, ale co nejvíce návštěvníků – nejlépe těch hloupých, kteří navštíví například jím doporučovanou SMS soutěž. A takové weby nemám rád. Autor článků na facemagu píše o Facebooku jen v dobrém, já ale vidím na této sociální síti spoustu negativ. Bude tedy někdo číst i mé články, když Facebook vlastně nenávidím?

Myslel jsem, že psaní o Facebooku je to nejlepší téma, o kterém se dá psát. Proč? Protože námětů na články je spoustu a uživatelů této sítě, potenciálních čtenářů, jsou už i v ČR milióny! Navíc, do té doby jsem nenašel web, který by psal skutečně chytré návody k Facebooku – všude se dala najít tak akorát přepapouškovaná nápověda. Na FB jsem měl ale spoustu vlastních triků, jak si jeho používání zpříjemnit, usnadnit. A ty jsem chtěl zveřejnit. Proto jsem do titulku kromě článků napsal i „návody, tipy, triky, manuály“.

Proč to nebylo tak, jak jsem plánoval

Hodně jsem přecenil uživatele Facebooku. Většina z nich jsou jen děti a hlupáci, kteří nemají zájem číst články. Z miliónů potenciálních čtenářů tak zbylo jen pár tisíc lidí, kteří mají zájem si přečíst něco o tom, co denně používají. Navíc jsem zjistil, že zveřejňovat mé návody (triky) k Facebooku nemá smysl. Popsat trik a jeho využití tak, aby to pochopil každý, zabere nemalý čas. A trávit hodiny psaním návodů, jejichž platnost je, díky neuvěřitelně častým změnám portálu, často jen pár dní, je nesmysl. Triky jsem si tedy nechával hlavně pro sebe. Než se mi podařilo trik rozšířit mezi přátele, trik už nefungoval. Uchýlil jsem se tedy k psaní jen obyčejných článků, často narážejících na hloupost nejen uživatelů, ale i vývojářů této velmi nedokonalé sítě.

Psát o podvodech se vyplatí!

Do prvních pár článků jsem vložil své názory na Facebook a jeho uživatele. Počtem čtenářů jsem byl mile překvapen, hlavně u článku „Je Facebook skutečně trapný?“. Nicméně bylo potřeba něco, co by blog rozšířilo mezi větší množství uživatelů – a tím bylo psaní článků o podvodech. Čtenáři pak články sdílí svým přátelům, aby jim oznámili, jak naivní ovce to jsou. Takové články měly skutečně neočekávaný počet sdílení.

Cenzura, cenzura a cenzura…

Každý podvod má i svého autora, podvodníka. Pokud píšu článek o některém podvodu, měl by z důvodu kvality obsahovat i informace o autorovi podvodu. V této fázi už ale začínám psát kritiku na konkrétní osobu, která to samozřejmě bere jako urážku a pomluvu. A samozřejmě začne vyhrožovat žalobou. Jelikož mi tyto individua „za to nestojí“, je pro mě jednodušší článek upravit, aby dotyčný, jenž se stydí za svůj ubohý způsob výdělku peněz, mi dal pokoj. Kdo články o podvodech četl krátce po jejich zveřejnění, měl mnohem lepší počtení než ten, kdo je čte až po cenzuře.

Nejúspěšnější články

Absolutně nejčtenějším článkem se stalo Zpoplatnění Facebooku – 65 tisíc přečtení a 15 tisíc interakcí. Je to ale článek využívající „podvodu“, takže jeho úspěch mě netěší tolik jako článek Trapný Facebook, který za 17 tisíc přečtení nasbíral 3600 interakcí – na tento článek jsem skutečně pyšný, už jen proto, na kolika dalších stránkách se na něj objevil odkaz. Dalším článkem, na který jsem hrdý, je ten poslední o krádeži hesel. Hodně čteným článkem byl ale také návod na zobrazení skrytého obsahu stránky, nebo ten o tom puberťákovi, který vyhrál 100 tisíc (cenzurován) a nyní se živí spamováním na Facebooku.

Co mi psaní blogu dalo? Poznal jsem nové komunity lidí!

Abych mohl být objektivní při psaní článků, jeden profil mi prostě nemohl stačit. Porušil jsem tedy podmínky a vytvořil si jich více. Je jasné, že neexistujícího člověka si do přátel přidají jen ti hloupí. Tyto profily mi nabídly nefalšovaný pohled do dnešní „demence“. Tuto komunitu hloupých lidí si do přátel nepřidávám, takže bych ji jinak blíže poznat nemohl. Po prozkoumání jejich chování jsem o nich mohl napsat vtipný článek, skrývající smutnou pravdu.

Další komunitou jsou moji fanoušci. Poznal jsem, že existuje spoustu lidí, kteří se s mými názory často i plně ztotožňují. Ve svém okolí mám jen pár jedinců, kteří se mnou souhlasí – ostatní mě mají za debila (asi jsem na ně moc chytrý?). Nyní už si se svými názory nepřipadám vyčleněný ze společnosti. Díky vám za to!

No a poslední poznanou komunitou jsou ti podvodníci. Lidi, kteří si neumějí vydělat peníze jinak, než zneužíváním hlouposti druhých. Pro mě to nejsou nic víc než ubožáci. Ať si klidně mají více peněz než já, pro mě to ale pořád budou obyčejné nuly. U mě je a bude na prvním místě poctivost, ne peníze (kdyby ne, už dávno bych byl v balíku).

Proč tolik kritizuju Facebook?

Jednoduše proto, že mi tato sociální síť jen komplikuje život. Její vývojáři neumějí dělat věci pořádně, domýšlet je a podle toho to taky všechno vypadá. Snad každý den existuje funkce, která se nějak upraví. Neznám web, který by se měnil tak často a uživatele nutil se denně přizpůsobovat. A proč se Facebook tak často mění? Protože byl špatně navrhnut. V něčem se pomalu posunuje k lepšímu, v jiném ale většinou k horšímu. A spousta nedostatků stále přetrvává. Jistě byste chtěli, abych byl konkrétní. Jenže na to by byl potřeba celý článek, protože vysvětlit to někomu, kdo na to sám nepřijde, je těžké. Holt si prostě všímám více věcí, než běžní uživatelé. A nejsou to vůbec zanedbatelné věci. Pár z nich bylo již zmíněno v průběhu blogování.

Nejsem hlupák, když říkám, že bych to skutečně udělal lépe. I když – lépe jak pro koho. Lépe pro uživatele, hůře pro Facebook. Promyšlenější věci by uživatelům šetřily čas, což by zapříčinilo, že na Facebooku nebudou kvůli zbytečně složitému ovládání trávit celé hodiny, a tím by klesly příjmy a popularita sítě založená právě na neuvěřitelné míře času, který zde lidé tráví. Facebook je populární, kolik ale z té půlmiliardy je skutečně spokojených uživatelů?

Budu psát dál?

Psal bych rád. Jenže jako dvacetiletý student, který nechce být závislý na financování od rodičů, si musím něčím vydělávat. Chci vydělávat poctivě a ne jako ti ubožáci. Škola a poctivá práce mi pak zabere tolik času, že nezbývá čas ani na užívání si mládí, natož na psaní článků. Jedině, že by psaní bylo zdrojem mého příjmu. Bohužel nepíšu bulvár, mám své názory, za kterými si stojím a nechci je přizpůsobovat názoru šéfredaktora, takže nemám šanci se v novinářské branži chytnout. Nicméně nabídkám práce v nějaké poctivé redakci se nebráním… mám rád kritiku a úvahy (o všem možném).

Pokud se Vám mé články líbí, zůstaňte i nadále mými fanoušky a třeba o příštích prázdninách zase psát začnu ;-) Mám toho ještě hodně co říci. Prozatím dám přednost studiu a skutečnému výdělku, jelikož toto blogování mi nepřináší skoro ani korunu (ale jo, na reklamu občas někdo klikne).

Závěrem bych vám všem chtěl poděkovat za podporu, za všechny vaše e-maily, kterých bylo tolik, že jsem často ani nemohl odepsat. Přeju vám, ať se daří a ať máte s Facebookem co nejméně starostí :)

Líbil se vám tento článek? Tak ho SDÍLEJTE!

Klíčová slova:
facebook, blog

Komentáře: Facebook @ MistrBlogu.cz končí!


Komentáře ke článku Facebook @ MistrBlogu.cz končí! nejsou povoleny. Pokud opravdu potřebujete něco důležitého, použijte e-mail (uveden v patičce webu). Děkuji.